centrode کرمان شهردار اندازی شهرداری

centrode: کرمان شهردار اندازی شهرداری پارک بانوان کلنگ زنی کرمان آفتاب

گت بلاگز خوزستان سزارین عامل فوت 70 درصد مادران باردار

رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز علت فوت و میر 70 درصد مادران باردار را انجام عمل سزارین عنوان کرد.

سزارین عامل فوت 70 درصد مادران باردار

به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از اهواز؛ دکتر پروین عابدی، رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به علل فوت مادران باردار در کشور، بیان داشت: تنها 30 درصد از فوت مادران مربوط به روش وضع حمل طبیعی است و 70 درصد فوت و میر مادران بر اثر سزارین و یا عوارض مربوط به سزارین است که این عنوان بسیار قابل تامل است.

عبارات مهم : پزشکی
وی اظهار کرد: مراسم تجلیل از نقش ماما هر سال روز 5 مه مصادف با 15 اردیبهشت ماه در سراسر دنیا برگزار و هر سال شعاری جهت این روز در نظر گرفته می شود که شعار امسال نیز با عنوان “ماماها، مادران و خانواده ها، کسانی هستند که با همکاری و همیاری یکدیگر می توانند زندگی بهتری تشکیل دهند” گزینش شده است است.

عابدی افزود: شعار دیگری که در نظر گرفته شده، این است که “ماماها در هر جایی که قرار بگیرند می توانند تغییری در آنجا ایجاد کنند”.

رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: بر اساس آمار شرکت بهداشت جهانی، 75 درصد کشورهای اروپایی از ماما جهت انجام وضع حمل های طبیعی استفاده می کنند ولی در آمریکا ماما وجود ندارد که البته ممکن است فعالیت این بخش با القاب دیگر انجام شود و یا بیش تر از دکتر استفاده کنند.

وی اذعان داشت: یک بررسی که شرکت جهانی بهداشت در سال 2014 انجام داده هست، نشان می دهد که 96 درصد فوت و میر مادران و 93 درصد فوت های نوزادان در کشورهایی رخ می دهد که به ماماهای خوب دسترسی ندارند و این امر موجب می شود که کشورها به سرمایه گذاری در گسترش خدمات مامایی تشویق شوند.

دکتر پروین عابدی با بیان اینکه ماماها قادر هستند فوت نوزد و کودک را تا دو سوم کم کردن دهند، اظهار داشت: اهداف هزاره تا سال 2015 در نظر گرفته شده است که یکی از این اهداف، مربوط به نقش ماما و دیگر موارد مشمول بر تقسیم کردن جنس ها و توانمندسازی زنان، اصلاح شاخص بهداشت مادر و نشانه آن مبارزه با ” HIV ” و بیماری های دیگر است.

وی با اشاره به فاکتورهای خدمات مامایی، بیان کرد: نخست باید ماما به اندازه کافی وجود داشته باشد، در وهله دوم مادران باید ماماها را در دسترس داشته باشند، در مرحله سوم ماما باید خوب و جهت مادران قابل قبول باشد و در آخر نیز باید کیفیت خدمات مامایی اوج باشد. ما نیز باید در تربیت ماما نقش خوبی داشته باشیم تا بتوانیم انتظارات سنگین مامایی را از آن ها بخواهیم.

وی با بیان اینکه جهت تولد هر نوزاد باید 30 ماما وجود داشته باشد، گفت: ما در کشور کشور عزیزمان ایران مامای اضافی نداریم، بلکه به اندازه کافی از ماما استفاده نکرده ایم. در حال حاضر ما جهت تولد هر نوزاد 10 ماما داریم و اگر مراکز ” LDR ” فعال شوند، از همه ماماها استفاده خواهیم کرد.

عابدی تصریح کرد: طبق اهداف شرکت بهداشت جهانی تا سال 2030 باید میزان فوت مادر در دنیا به کمتر از 70 درصد در هر 100 هزار تولد زنده برسد و در هیچ کشوری زیاد از 140 مورد در 100 هزار تولد زنده نباشد. ما جزو کشورهایی هستیم که نسبت فوت مادر در سال 2010 کمتر از 420 مورد در 100 هزار تولد زنده بوده که این رقم باید تا سال 2030 حداقل به اندازه دو سوم کم کردن پیدا کند.

رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اهداف نهایی شرکت بهداشت جهانی در حوزه مامایی، گفت: نشانه ما آخر دادن به فوت های قابل پیشگیری است که یکی از این دلایل خونریزی های هنگام وضع حمل است که کاملا قابل پیشگیری هستند.

وی با اشاره به علل فوت مادران باردار در کشور خاطرنشان کرد: تنها 30 درصد از فوت مادران مربوط به روش وضع حمل طبیعی است و 70 درصد فوت و میر مادران در اثر سزارین و یا عوارض مربوط به سزارین است که این عنوان بسیار قابل تامل است.

عابدی با اشاره به عملکرد مامایی در بهداشت افزود: از سال 1985 نقش و وظیفه ماما از انجام وضع حمل فراتر رفت و به کل باروری یک زن وسعت پیدا کرد.

رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در طرح نظام سلامت به ماما نگاه متفاوتی شد و به همین منظور نیز استقرار هیات علمی بالینی بهداشت مامایی پیشنهاد شد.

انتهای پیام/گ

واژه های کلیدی: پزشکی | سزارین | بهداشت | دانشکده | مادران باردار | عمل سزارین | عامل فوت و میر | مادران باردار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog